IN ENGLISH

Home

Koolituse kolmas nädal

Nädala loenguteemaks oli laevaehituse-spetsiifilise puidumaterjali varumine, selle saagimine, kuivatamine ja hoiustamine. Nagu ikka, tuli ka sel nädalal erinevatel päevadel palju erinevaid lisaküsimusi teema kohta ja palju küsimusi ka teemaväliselt. Et juhendajad on meil suurte kogemustega paadimeistrid, siis kaldub keskustelu loengu jooksul tihtipeale algsest teemast kaugele, ent asjalikud küsimused teevad iga päeva ainulaadseks ja kordumatuks.
Praktilise töö poole pealt alustasime Rooslepa paadi lahtilammutamisega. Tekiehitis, mis oli talle lisatud, polnud kindlasti mitte ajastutruu ning mida päev edasi, seda kaunimat kuju paat võtma hakkas, kuni ühel päeval, olles nii-öelda paljaks kistud, võis nautida kaunist vaatepilti – kena joonega vana head puupaati. Nädala jooksul eemaldasime kuumaõhufööni ja kraabitsate ning pahtlilabidate abil pea kogu vana värvi paadi välisplangutuselt ning puhastasime paadi ka seestpoolt käsiharjade ja tolmuimejaga. Mootorgi sai suurte plokkide abil välja tõstetud.
Neljapäeval tõime Kaubaaita Rannarootsi muuseumi museaali – noarootsi ruuba. Ruup on ehitatud Noarootsis arvatavasti eelmise sajandi 70-ndate alguses ning olnud aktiivses kasutuses kusagil 90-ndate keskpaigani. Pikkust on tal 5,3 ja laiust 1,3 meetrit. Muuseumis on eakas daam juba 2000. aastast. Nüüd oli plaan teda veidi kõpitseda – vana värv ja ajapikkku kogunenud mustus maha kraapida ja uus kaitsev tõrvaõli ning paiguti ka linaõli värv peale kanda.Ülemine pardalaud tahab taastamist ja pisemaid töid on seal veel. Vette ei jõua ta enam kunagi ning seetõttu pole põhjalikku renoveerimistööd plaanis teha.
Nädala jooksul tõime Kaubaaita ka pisut lauamaterjali Rooslepa paadi tarvis ning tegime pisemaid töid aidas – kohendasime pisut kohvilauda, tegime Rooslepa paadi tekiehitise vineeridest kasti puidujääkide kogumiseks, täiendasime tööriistastendi jne. Kõik grupid, välja arvatud kolmapäevane grupp said ka väikese ekskursiooni töötavasse paadikuuri, mis andis hea pildi töökoja ülesehitusest ja kõikvõimalikest tööriistadest, mida ühes paadikuuris leida võib!