IN ENGLISH

Home

Koolituse teine nädal

Teine nädal sai juba märksa tegusam! Tegutseme sellest nädalast Raudteemuuseumi Kaubaaidas – sealsamas, kus paar aastat tagasi valmis Vikani meistrite käe all Ruhnu jahta Runbjarn, rahvapäraselt Ruhnu Karu.
Kaubaaidas ootas meid esmaspäeval juba ees Rooslepast toodud diiselmootori ja ahtris paikneva tekiehitisega 6,5-meetrine pikkune ja pea kahe meetri laiune puupaat, mille saatus oleks viinud peaaegu Jaani roaks. Õnn soosis aga vanaprouat ja tõi ta hoopis meile renoveerimiseks ja esimeseks õppevahendiks.
Nädala teemaks teooria-poole pealt oli puidu olemus ja ehitus ning tema füüsikalised ja mehaanilised omadused. Samuti erinevate puuliikide äratundmine ja kasutuskohad ning -võimalused.
Praktikaosas sai igaüks valmis teha männipuust knaabi. (selle saaks ühendada nt galeriiga, kus foto). Ega praktikas keegi enese paadi või laeva jaoks naljalt mändi knaabi valmistamiseks küll ei kasuta – on ta ju liialt pehme puu, et vastu pidada suuremale lokaalsele koormusele. Valitud sai ta aga esimese knaabi valmistamiseks just nendel samadel põhjustel – mänd on piisavalt pehme ja poorne ning seetõttu sobilik esimeseks käeharjutuseks. Kuigi koolitusel lööb kaasa hulga mehi-naisi, kel hea kogemus puidutöös juba olemas, oli see põnev nikerdamise ja voolimine sellegipoolest kõigile.
Knaap välja voolitud, sai seda ka tõrvaõlis veidi leotatud ning sellega kena vammuse selga antud. Igaüks võis oma knaabi koju kaasa võtta ja selle enesele mälestuseks jätta. Kes lubas selle kruvida kodus lipuvarda külge, kes lihtsalt riiulile asetada, silmad särasid küll päeva lõpuks pea kõigil. Naljaga pooleks sai lisatud, et nüüd on tarvis vaid veel paat knaabile külge ehitada, keerulisem töö ju tehtud!