IN ENGLISH

Home

Koolituse viies nädal

Nädala teemaks oli paatide-laevade hooldus, kevadised ja sügisesed tööd, veeskamine ja veest välja tõstmine. Samuti erinevate paadi- ja laevatüüpide põhimured ja valukohad, erinevad puidukaitsevahendid, mürgid ja õlid – millal ja kuidas neid kasutada. Seekordne teema haakus hästi ka koduste majapidamistoimetustega – hulganisti head nõu ja infot erinevate puidukaitsevahendite kohta, mida koduski vaja läheb. Nii muutus ka paadi renoveerija amet pisut lähedasemaks.
Päeva tegusamas osas jätkasime tööd nii Rooslepa paadiga kui ka ruubaga. Rooslepa paadi juures eemaldasime pardaplangutuse naelapeadelt värvi- pahtlitäidet. See on järjekordselt üks selliseid töid, mis võtab hulga aega ja nõuab püsivust, aga pikapeale said kõik naelapead puhtaks!
Ka Noarootsi ruuba juures oli teemaks plangutus. Nimelt oli ajapikku tekkinud pragu pardalaudade vahele ja lahenduseks oli kõikide naelade ülepingutamine. Lisaks lõikasime ülemisest pardaluast välja jupid, mille kallal aeg oli armutult tööd teinud – kohati olid laudade ülemised ääred pehmed ja pudedad. Välja sai saetud paigad ja need jäid liimimist-naelutamist ootama.
Meisterdasime valmis ka eelmisel nädalal alustatud aurukasti. Paadimeister Jorma tõi kaubaaita ka oma päevinäinud, ent sissetöötatud aurutünni, mis tekitas pisut elevust läbi kogu nädala. Nimelt sarnaneb seesama tünn üksjagu koduse puskariajamise riistapuuga aga ometi pole Jorma enda sõnade järgi seda kunagi muuks otstarbeks kasutatud, kui auru tootmiseks.
Saagisime ka mõned toorikud suuremate knaapide väljavoolimiseks. Neljapäeva õhtul sai üllatusega tõdetud, et oleme juba viis korda koos käinud – nädalad on möödunud linnutiivul! Kooskäidud kordade kinnituseks seisavad kaubaaidas kaks suure muutuse läbiteinud paati, kõvasti on muutunud ka kaubaait ise ning loodetavasti ka õpilaste pead, mis on nüüd uut tarkust täis!