IN ENGLISH

Home

Tasuta koolitus töötutele

Kui sa oled töötu, sulle pakuvad huvi puutöö ja meri ning sa oskad hinnata oma kätega hästi tehtud tööd, siis tea – see koolitus on mõeldud sinule! Proovima tasub tulla ka siis, kui sa pole endas lõpuni kindel, koolitused ju selleks ongi, et uute oskuste kõrval endas midagi uut leida. Kursustel osalemise eelduseks pole kindlasti eelnev puutöö kogemus, oodatud on kõikvõimalike elualade esindajad.

Vastupidiselt levinud eelarvamusele on paadiehitus igati sobilik töö ka naistele. Tõsi, naisi on meie õppurite seas vähem kui mehi, aga see-eest on nad väga asjalikud.

 

Oodatud on:

Kõik töötud, kuid eelistatud on pikaajalised töötud, puuetega inimesed ning töötud noored (16 kuni 24-aastased).

Koolitusest on soovinud osa võtta ka töökohta omavad inimesed, kuid antud projekti raames pole nende õpetamine võimalik. Vikani seltsiga tasub siiski kindlasti ühendust võtta, piisava arvu soovijate leidumisel mõtleme kindlasti midagi välja.

 

Uued töökohad

Mida annab Vikani korraldatud koolitus sulle lisaks uutele oskustele? Mõnest kursuse lõpetajast saab puupaadi- ja ehk isegi puulaevaehitaja, mitmed saavad tööd puulaevaseltsi järgmistes projektides. 

Loodame, et mõnedest kasvavad ettevõtjad, kelle valmistatud ja hooldatud puualused seilavad juba lähematel aastatel Läänemaa vetel. Paljud leiavad töökoha Läänemaa ettevõtjate juures – oleme kaasanud koolituse koostöökotta* kohalikke ettevõtjaid, kes on valmis õppimisvõimelistele ning kohusetundlikele kursantidele tööd pakkuma.

Loomulikult on koolitusest ja koolitajalt saadud tunnistusest kasu ka omal käel töö otsijale.

 

Koolituse sisu

I etapp – algõpe

40 tundi teooriat – algtõed puidu olemusest ja selle erinevatest kasutusvõimalustest; algtõed paadiehitusest, puupaadi hooldamisest ning paadi kasutamisest vastavalt headele meretavadele.

56 tundi praktikat – õpime käsitööoskusi, valmistame paadi­detaile, teeme valmis näiteks aeru.  Töötame ka reaalsete paatidega – tegeleme põgusalt nende hooldamise ja ehitamisega. Nõnda omandatakse kursusel hulk oskusi, mis on ka koduses majapidamises kasuks. Neist on abi näiteks puidust uste ja akende renoveerimisel.

 

Koolitus toimub:

9. jaanuar 2012 – 30. märts 2012,
1 kord nädalas.

 • Koolitusel osalejatele pikal koolipäeval kosutuseks soe kõhutäis ja kohaletulekuks sõidukompensatsioon.
 • Koolituse läbinutele väljastatakse tunnistus.
 • Kursuse edukamatel läbijatel on võimalus jätkata meistrikoolituse kursusel.

 

II etapp – meistrioskused

Teine etapp on jagatud kolmeks meistriõppeks:

 • Üldteadmised puidust ja töövahenditest
 • Vanade paatide renoveerimine ja hooldus
 • Paatide ehitamine materjali varumisest veeskamiseni


Koolitus toimub:

 • aprill – september 2012
 • Erandkorras oodatakse osalema ka algõppe kursusel mitteosalenud töötuid.
   

III etapp – ettevõtluskoolitus

 • Koolitusele on oodatud osalema need, kes eelnevatel kursustel on tundud huvi täiendavate ettevõtluse alaste teadmiste vastu. 

 

Korraldajast

Koolituse korraldaja on puulaevaselts Vikan. Selts koondab puulaevahuvilisi ja ka meistreid, kel on tallel tänaseks nõnda haruldaseks muutunud puulaevade alased teadmised. Eesmärgiks on seatud puulaevatraditsiooni ja vanade laevatüüpide taaselustamine Läänemaal.

Ettevõtmine sai alguse sõpruskonnast, kes ehitas Rannarootsi Muuseumi tiiva all 2003. aastal traditsioonilise kahemastilise Ruhnu jaala Vikani. Aastatega kogunesid kogemused ja 2009. aastal valmis jahta Runbjarn, mis on tänaseks ajakirjanduse vahenduselgi kuulsust kogunud. Järgmise projektina on Vikani rahval plaanis üle pikkade aastate ehitada Eestis üks tõeline purjelaev – kahemastiline kaljas. Viimase ehitusel saavad tööd ka mitmed koolituse läbinud töötud.

Selts ei tegele mitte ainult ajaloo rekonstrueerimisega. Kui tekib piisavalt puulaevateadlikke meistreid ja töömehi, on plaanis Eestisse tuua ka Põhjamaade puulaevad, mis remonti ja hooldust vajavad – esimesed on juba teel. Nõnda püütakse Läänemaale luua uusi ja senisest põnevamaid töökohti.

* Koostöökoda. Eespool mainitud Koostöökoda tähendab ettevõtjatest ja omavalitsustegelastest koosnevat infovõrgustikku, kellele antakse informatsiooni koolituse läbinute kvalifikatsiooni, kogemuste ja isikuomaduste kohta.

 

 

Täiendav info ja registreerimine:

Nurme 2, Haapsalu (Postimaja II korrus)

e-mail: peeter.saar@vikan.ee

telefon: 50 97 267